První tip, který nám připadá zásadní je, připravit si doma hromádky ještě předtím než vstoupíte do auta!
Následně pak oblečení a další nezbytnosti nanosit do auta ve velkých pevných taškách (ala Ikea) a už před cestou rozdělit do skříněk. Tedy sebou netaháte další zbytečná zavazadla.

Rozdělit oblečení, dát ručníky do koupelny, případně vzít nějaký čistící prostředek a houbičku. To samé kuchyně. Potraviny rozdělit do přihrádek, chlazené věci uložit do lednice. Ta vám je bude udržovat chladné i za jízdy. Do garáže auta můžete kromě kempingového nábytku umístit stohovatelné bedýnky, kde se dají skladovat trvanlivé potraviny, ale i boty, potřeby na pláž, či rybaření, turistiku, i vše potřebné pro úklid. Do garáže je vhodné umístit taky pytel na špinavé prádlo, nebo pytle na tříděný odpad.

Před tím než vyrazíte povlečte ještě postele a tak máte v autě hezky uklizeno, vše na svých místech.
Tyto kroky vám auto hezky zabydlí a navíc víte přesně, kam pro co pak sáhnout.

Každé auto nebo karavan je jinak vybavený a je třeba se tomu přizpůsobit.

Přidáváme tip, co vše si s sebou zabalit, aby vaše vaření v malém prostoru bylo co nejkomfortnější! Set ostrých nožů, škrabku na zeleninu, otvírák na láhve a konzervy, prkénka, kuchyňské role, zapalovač, kvalitní nádobí, sklenice a příbory.( papírové, dřevěné a nemusíte umývat ). Je třeba myslet i na rozložitelný toaletní papír do chemického WC. Případně i náhradní chemii.

Taktéž je dobré si auto dovybavit prodlužovacím kabelem, hadicí, nebo konvicí na doplnění čisté vody do nádrže. Většinu těchto věcí lze půjčit v kempu, ale takto budete nezávislí. Dále smeták a lopatku, různé redukce na el., plyn, sekerku, nivelační klíny apod. Super je mít i koberec pod markýzu, ať si nenosíte špínu dovnitř.

Naše vozy jsou vybavené TV a satelitem, takže pokud chcete sledovat české programy i v zahraničí, je potřeba mít CI modul. Případně můžete nahrát své oblíbené filmy, či pohádky pro děti na USB.

Před cestou je dobré mít vyprázdněné všechny odpadní nádrže a nádrž s čistou vodou mít částečně plnou. Nemusí být úplně plná kvůli váze, ale voda se cestou hodí a nevíte, kdy ji bude možné načerpat.
Cílem vaší cesty je přece prožít pohodlnou dovolenou a život si nekomplikovat, tak je dobré se držet hesla méně je více!

Z technických věcí před cestou tu mám ještě jeden poznatek. Naše obytňáky, tak jako většina těch, co se pronajímají jsou kolem 7 m délky a 3,5 tuny váhy, tedy je může řídit každý s řidičským průkazem B. Ale dejte si pozor na přetížení, netahejte zbytečně těžké věci. Doložnost se pohybuje v rozmezí 440-550 kg. Může se pak hravě stát, že auto bude vážit více než 3,5 t. V některých zemích auta převažují a kromě toho, že dostanete pokutu za nadváhu oproti technickému průkazu, můžete mít také problém v pokračování v cestě, pokud nemáte řidičský průkaz C. Je potřeba si pohlídat také výšku vozu, která je u těch našich v průměru 3 m, tak abyste se vešli do menších tunelů, viaduktů apod. Naše vozy jsou vybaveny dálniční známkou pro ČR, zahraničí musíte řešit individuálně.

Poslední téma je asi Bezpečnost.
Naštěstí jsme neměli nikdy špatnou zkušenost, ale krádeže jsou bohužel běžné více či méně po celé Evropě. Proto je dobré s sebou nemít příliš cenností. V případě havárie, poruchy vozu, odcizení apod. Vám je k dispozici asistenční služba Allianz a náš tým Hymer Moravia. Šťastnou cestu! 😊